Tips for Parents - Grade 5


  1. Have students communicate their reasoning.
  2. Continue to have your child practice math as it comes up in your everyday interactions. (e.g. If it has taken us 3 hours to get two thirds of the way to the cabin, how long do you expect the whole trip will take?
  3. Will I have enough money to get 2 pairs of pants and 3 shirts?)
  4. Ask your child to notice assumptions you make to solve everyday problems with math. For example, if 6 oz. costs $3.25, how much will 15 oz. cost?
  5. Multiplying the cost by 2½ assumes that you can purchase 15 oz., and that the unit price is the same for larger quantities.
Screen Shot 2015-03-13 at 2.59.05 PM.png